Na trhu je velké množství druhů a typů úvěrů. Některé se od sebe liší více, jiné méně. Pokud si necháte s výběrem poradit od profesionálního finančního poradce, nešlápnete vedle.

Na co si dávat pozor?

Bez ohledu na druh úvěru, předpokládáme, že se vždy při výbírání úvěru zaměřujete na výši úroků, respektive roční úrokové sazby, kterou znáte pod označením p.a. Zajímat byste se však měli i o tzv. RPSN (roční procentní sazbu nákladů). Ta v sobě totiž zahrnuje i další náklady spojené se zřizováním úvěru, které jsou leckdy skryté. Může to být více či méně skrytý poplatek, pojištění úvěru, které banka vyžaduje, poplatky za účet, který vám k úvěru banka zřizuje apod. Sazba RPSN může být oproti roční úrokové sazbě nesrovnatelně vyšší.

V průběhu splácení pak může velmi draho vyjít také poplatek / penále za předčasné splacení části, případně celého úvěru. Někdy dokonce vůbec není umožněno úvěr předčasně splatit!

Spotřebitelský úvěr jen, když není jiná možnost

U spotřebitelských úvěrů je nejlepším řešením si je nebrat a obloukem se jim vyhnout. Jejich úročení je příliš vysoké.

Pokud jinou možnost nemáte a musíte pro svůj záměr volit právě spotřebitelský úvěr, neberte hned první nabídku, kterou dostanete od své domovské banky, tedy od té, kde máte vedený běžný účet. Většinou vám nabídnou úrok ve výši okolo 6 - 10% p.a.

Nechejte si poradit od komplexně pracujícího finančního poradce, který nezastupuje jen jeden konkrétní ústav, ale má přehled o všech možnostech půjček a úvěrů, které na trhu jsou. Tento odborník vám dokáže předložit více nabídek od různých institucí, které srovná nejen základní úrokové sazby, ale také přihlíží k RPSN a celkovým nákladům úvěru.